Projekt „Bewegtes Kennenlernen” – wymiana polsko- niemiecka młodzieży

Od 9.05. do 13.05.2016 r. 25 uczniów naszego gimnazjum uczestniczyło w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży, która w tym roku odbywała się pod hasłem „Poruszające poznanie”. Organizatorką projektu ze strony polskiej była nauczycielka języka niemieckiego pani Gabriela Eisele, w opiece nad uczniami wspierała ją pani Krystyna Pańpuch, gdyż w b. r. szk. zastępuje przebywającą na urlopie macierzyńskim germanistkę panią Ewę Tabian. Przedsięwzięcie wymagało  od organizatorów z obu stron długofalowych działań i niemałego zaangażowania.

Młodzież naszego gimnazjum już po raz trzeci  spotkała się ze swoimi rówieśnikami z niemieckiego Valdenez Gymnasium Lauterecken. Do miejscowości Wolfstein, leżącej niedaleko Mainz w landzie Rheinland – Pfalz, przybyliśmy po prawie trzynastogodzinnej podróży w poniedziałek 9. maja.  Od razu przy zakwaterowaniu w schronisku młodzieżowym rozpoczęło się wzajemne poznawanie, najpierw niemieckich koleżanek i kolegów, z którymi nasi uczniowie dzielili pokoje, a później zapoznanie z goszczącą nas miejscowością. Program pobytu przygotowany przez opiekunów grupy niemieckiej był bardzo atrakcyjny i wypełniał większość czasu naszego. Po początkowym  onieśmieleniu obu grup bardzo szybko lody zostały przełamane i poza oficjalnymi zajęciami i podróżami młodzież wykorzystywała każdą chwilę, aby dowiedzieć się czegoś nowego o kulturze, regionie oraz spędzić wolny czas ze swoimi niemieckimi koleżankami i kolegami.

Zwiedziliśmy miejscowość, w której znajduje się zaprzyjaźnione gimnazjum – Lauterecken, gdzie przemiły burmistrz zapoznał nas z najstarszą częścią miasteczka. Ponadto odwiedziliśmy oddalone o ok. 30 km miasto Kaiserslautern (pojechaliśmy do niego pociągiem) oraz większą aglomerację Mainz, w niej obejrzeliśmy słynną katedrę, zwiedziliśmy Muzeum  Żeglugi Antycznej, spacerowaliśmy promenadą wzdłuż rzeki  Ren, a także uczestniczyliśmy w tanecznym Workshopie w miejscowym teatrze państwowym. Poznaliśmy pracę teatru od środka, oglądaliśmy pracownię masek, pracownie krawieckie, charakteryzatornie, podziwialiśmy scenografię tworzoną do wieczornego przedstawienia. W  każdym dniu po kolacji tworzyliśmy autorską polsko-niemiecką  wersję gry Memory.  Praca nad nią była okazją do wymiany słów, pojęć  oraz łamańców językowych, towarzyszyły temu salwy śmiechu, a integracja stawała się coraz silniejsza. Nie bez wpływu na nią były codzienne mecze  drużyn mieszanych  piłki nożnej.

Niestety, czas mijał coraz szybciej i 13. maja po obiedzie musieliśmy wyjechać z miejsca, w którym zostaliśmy serdecznie i przyjaźnie przyjęci. Po wzruszających pożegnaniach wyruszyliśmy w drogę powrotną (męczącą, bo szesnastogodzinną ze względu na przedwekendowe korki). Zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi o 6.00 rano 14. maja wróciliśmy do Lewina.

Czekamy już na rewizytę naszych przyjaciół z Lauterecken  przyszłym roku. Projekt uznaliśmy za udany, dzięki wysiłkom wszystkich uczestników, którzy musieli wykazać się dużą odwagą, cierpliwością, otwartością na nowe doświadczenia, tolerancją, znajomością języków obcych oraz wytrwałością w wielu  nowych dla nich sytuacjach. Wszyscy zdali egzamin znakomicie. Szczególnie dziękujemy uczennicom wspierającym opiekunki wyjazdu, tzn. Darii Siwuchin, która uwieczniła to wydarzenie na zdjęciach, a także Lisie Eisele - wielokrotnie  sprawdzającej się doskonale w roli tłumacza.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Gabriela Eisele  i Krystyna Pańpuch