Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków

w Lewinie Brzeskim

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Witamy na stronie Gimnazjum w Lewinie Brzeskim

Matematyka (nieco) inaczej, to znaczy jak? Rzecz o innowacji w gimnazjum w Lewinie Brzeskim

Email Drukuj PDF

Uczniowie współcześnie przejawiają zainteresowanie nowatorskimi metodami pracy na wszystkich przedmiotach nauczania. Wśród nauk, które stanowią o sukcesach w różnych dziedzinach życia, jest matematyka. Ona zmusza do logicznego myślenia, sprawności intelektualnej i pomaga w uczeniu się innych przedmiotów szkolnych. Nauczyciele w trosce o aktywne uczestnictwo młodzieży w procesie uczenia się wciąż poszukują nowych metod, a informacje pozyskane od młodzieży pozwalają na realizację zajęć ciekawych i dających coraz lepsze efekty. Wśród uczniów gimnazjum przeprowadzono ankietę, której wyniki wskazały na duże zainteresowanie zajęciami koła matematycznego, potrzebę wzbogacania pracy o ciekawe, nietypowe elementy, rozbudzenie ciekawości uczniów i podniesienie efektywności nauczania. Stąd pomysł na wprowadzenie w naszym gimnazjum innowacji, którą zatytułowałyśmy „Matematyka (nieco) inaczej”. Nowatorstwo projektu polega na tym, że zajęcia są prowadzone przez czterech specjalistów - nauczycieli matematyki z grupą zainteresowanych uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Drugim nowatorskim pomysłem jest zaproszenie do współpracy nauczycieli i uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Brzegu. Zaplanowano szereg ciekawych i rozwijających zadań, m.in. grę terenową, turniej o nazwie „Matematyczny Czar Par”, konkursy , turnieje oraz prezentacje matematyczne. Nasi uczniowie będą mieli sposobność do rozwiązywania zadań o różnych treściach i pokrewnych metodach rozwiązania; typowych, przestawionych w sposób niestandardowy, atrakcyjniejszy, zawierających rekwizyt, zdjęcie lub cytat z literatury. Sięgniemy również po gry logiczne i strategiczne.

Wszystkie plany i działania mają jeden cel: pomóc młodzieży w rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, wykorzystywaniu zdobytych w szkole umiejętności i wiadomości w życiu codziennym. Niemniej ważnym jest uczenie się pracy w zespole, umiejętne dzielenie zadań, wymiana informacji i umiejętności miedzy uczniami. Sympatycznym elementem i zarazem korzyścią z tego typu współdziałania jest możliwość poznawania nowych rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły. Wymiernym natomiast efektem przeprowadzenia działań innowacyjnych wśród uczniów ma być usprawnienie przygotowania do egzaminu gimnazjalnego oraz ułatwienie uczenia się w szkołach ponadgimnazjalnych.

Do tego typu zadań trzeba przystąpić ze świadomością perspektywy wzmożonej pracy, dodatkowych działań, potrzeby mobilizowania uczniów do samodzielnego poszukiwania rozwiązań. Nauczycielkami, które zaplanowały i rozpoczęły współpracę w ramach innowacji „Matematyka (nieco) inaczej” są panie: Jolanta Kopij, Joanna Stawicka, Anna Dobrowolska – Urbanek i Iwona Kasprzak.

Więcej…
 

„Pisanie piórem kształtuje charakter; uczy cierpliwości i staranności…”

Email Drukuj PDF

II Gminny Konkurs Pięknego Pisania Piórem

Tak oto minął rok i znowu spotkali się miłośnicy jakże trudnej, ale szlachetnej sztuki pisania piórem. Konkurs został zorganizowany po raz drugi i objął trzy kategorie uczestników: uczniów klas 1-3, klas 4-6, gimnazjalistów i co jest nowością – dorosłych. Organizatorami były pomysłodawczynie; panie Małgorzata Olbert wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej  i Jolanta Łuczyńska polonistka z gimnazjum w Lewinie Brzeskim. Impreza odbyła się  przy wsparciu Dyrektorów obydwu szkół. Honorowym patronatem imprezę objął pan Burmistrz Lewina Brzeskiego. Do konkursu zgłosili się uczniowie wszystkich szkół w gminie. Złożonych zostało około stu prac napisanych piórem i realizujących regulaminowe tematy.   W zależności od kategorii były to: opis,  baśń, opowiadanie fantasy, kartka z pamiętnika. Wszystkie prace były piękne i świadczyły  o włożonym w nie trudzie, ale nagrodzić można było tylko te najlepsze. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, kierując się estetyką zapisu, regulaminową obszernością tekstu, realizacją tematu oraz poprawnością językową. Autorzy nagrodzonych prac zostali zaproszeni wraz z opiekunami na dzień 5 grudnia do sali kolumnowej gimnazjum w Lewinie Brzeskim. Organizatorki zadbały o pozyskanie szczodrych sponsorów, tak, aby nagrody były gratyfikacją stosowną do benedyktyńskiego trudu konkursowiczów. Zwycięzcy otrzymali piękne pióra, zestawy do kaligrafii, notatniki – pamiętniki oraz pamiątkowe upominki przekazane przez UMiG. Każdy z uczestników dostał także dyplom. Nauczyciele opiekujący się uczniami podczas przygotowywania prac również otrzymali pamiątkowe dyplomy z podziękowaniami i upominki od pana Burmistrza.

Więcej…
 

Spotkanie z panem Scrooge’m

Email Drukuj PDF

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki zaprosił nas po raz kolejny w swoje gościnne progi, z czego my z radością skorzystaliśmy. Wychowawczynie klas pierwszych, panie Iwona Kasprzak, Irena Kwiatkowska i Grażyna Kasiuba zorganizowały wyjazd dla prawie stuosobowej grupy uczniów. Zrobiliśmy sobie mikołajkowy prezent i wybraliśmy się na spektakl zatytułowany „Mrs. Scrooge”, który powstał na kanwie opowiadania Karola Dickensa „Opowieść wigilijna”. Aktorzy przywitali nas, wchodząc na szczudłach na widownię i witając się z nami w różnych językach. Mieli piękne białe kostiumy i ciekawe rekwizyty. Zrobili na nas ogromne wrażenie.

Przedświąteczny czas sprzyja otwieraniu serc i umysłów na potrzeby drugiego człowieka, więc spotkanie z bohaterami znanego utworu stało się artystycznym przyczynkiem do rozważań o potrzebie dostrzegania innych ludzi. Powróciły złe duchy egoizmu i skąpstwa, które odwiedzając tytułowego Scrooge’a, zapukały także do serc widzów w teatrze. Wzruszenie smutnym losem chorego chłopczyka i miłości, jaką darzyła się jego rodzina a także poruszenie bezdusznością zamożnego Ebenezera splotły się w jedną opowieść o znaczeniu empatii.

Więcej…
 

Innowacyjne gimnazjum

Email Drukuj PDF

Nasze gimnazjum już od wielu lat należy do Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego. W bieżącym roku szkolnym grupa uczniów z klasy 2a, 3b i 3c realizuje innowację pedagogiczną "Matematyka (nieco) inaczej" pod opieką p. Iwony Kasprzak oraz p. Anny Dobrowolskiej-Urbanek. Do współpracy zaproszono p. Jolantę Kopij oraz p. Joannę Stawicką wraz z uczniami z Publicznego Gimnazjum nr 3 w Brzegu. Odbyło się już pierwsze spotkanie, w którym uczestniczył także dziennikarz reprezentujący Radio Park. Wkrótce zamieścimy obszerną relację z tego spotkania. Już teraz można przeczytać i posłuchać na stronie radiowej.

 

GIMNAZJALIŚCI OBCHODZĄ ŚWIATOWY Ty-DZIEŃ WALKI Z AIDS

Email Drukuj PDF

Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia WHO od 1988 roku. W tym dniu na całym świecie odbywają się m.in. happeningi, konferencje oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV i AIDS. W ostatnich latach wiedza naszych gimnazjalistów na temat psychospołecznego oddziaływania epidemii znacznie się zwiększyła. Ciągle jest to jednak temat, problem, o którym trzeba mówić i uświadamiać, że zagrożenia nie należy lekceważyć.

W pierwszym tygodniu grudnia w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków odbędzie się szereg akcji związanych z profilaktyką HIV/AIDS. Zajęcia z biologii oraz godziny wychowawcze zostaną poświęcone problematyce HIV/AIDS. Samorząd Uczniowski będzie natomiast odpowiedzialny za przygotowanie wystawy tematycznej oraz przeprowadzenie pierwszej edycji KONKURSU WIEDZY O AIDS.

Więcej…
 

Dzień Niepodległości w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Lewinie Brzeskim

Email Drukuj PDF

Dnia 07 listopada 2014 roku uczciliśmy w naszym gimnazjum kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorki uroczystości, panie: Irena Kwiatkowska i Małgorzata Góźdź postanowiły w tym roku po raz pierwszy uczcić to święto w nieco inny sposób niż zwykle. Przygotowania do tych wydarzeń rozpoczęły się już na początku października opracowaniem zadań konkursowych i ułożeniem scenariusza apelu. Następnie każdej klasie przydzielone zostały zadania i wykonanie dekoracji tematycznych. Wszystkie klasy wraz z wychowawcami spisały się na medal.  Komisja w składzie p. Irena Kwiatkowska, p.Małgorzata Góźdź, p.Anna Szyłko i p.Magdalena Rybacka miała twardy orzech do zgryzienia, gdyż wszystkie klasy wywiązały się ze swoich zadań REWELACYJNIE!

Więcej…
 


Strona 1 z 11

WIRTUALNA SZKOŁA

Odwiedziny

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Statystyka odwiedzin

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś131
mod_vvisit_counterWczoraj1674
mod_vvisit_counterW tym tygodniu5892
mod_vvisit_counterW zeszłym tygodniu10407
mod_vvisit_counterW tym miesiącu23179
mod_vvisit_counterW zeszłym miesiącu28628
mod_vvisit_counterOgółem475952

Dziś: Gru 19, 2014