Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Lewinie Brzeskim

w Lewinie Brzeskim

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

IV Wymiana polsko – niemiecka w naszym gimnazjum

Email Drukuj PDF

W dniach od 15 do 19 maja 2017 r. byliśmy gospodarzami IV już polsko – niemieckiej wymiany młodzieży,  w której uczestniczyło 24  uczniów i 2 opiekunów - p. Susanne Bender i p. Sebastiana Ziaja, ze szkoły partnerskiej z Nadrenii i Palatynatu, z miejscowości Lauterecken i 18 uczniów  z klas I i II pod opieką tegorocznej koordynator projektu p. Gabrieli Eisele i nauczycieli wspierających nasz projekt.

Germanistki naszego gimnazjum; Gabriela Eisele i Ewa Tabian – Kania wraz z dyrekcją gimnazjum już od roku planowały to spotkanie. Było ono poprzedzone szkoleniem  w Warszawie w listopadzie 2016 r. dla koordynatorów projektów wymiany, zorganizowanym przez głównego fundatora wspierającego nasz projekt,  tj. Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. To właśnie na tym spotkaniu zrodziły się pierwsze pomysły dotyczące przebiegu tegorocznego spotkania. Po złożeniu wniosku i pozytywnej odpowiedzi od PNWM mogliśmy pełną parą ruszyć z przygotowaniami do wymiany.

Spotkaliśmy się z akceptacją i wsparciem pana Macieja Stefańskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego oraz Zarządu Powiatu Brzeskiego i tak jak 2 lata temu, mogliśmy liczyć na gościnność gospodarzy Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Kard. Wyszyńskiego w Brzegu, w którym nocowaliśmy przez okres wymiany. Jest to ogromny atut naszych wymian, gdyż młodzież od samego początku przebywa ze sobą, co ułatwia i  poznanie się, i nawiązanie mocnych więzi i przyjaźni.

Wspólnie z młodzieżą z Niemiec przeżyliśmy niezapomniane chwile i wspaniały, pełen emocji i wrażeń tydzień w Brzegu i okolicach. Mottem naszego tegorocznego projektu był: „Gra teatralna – drogą do poznania”,  „TheaterSPIEL – ein Weg zum Kennenlernen”.

Już na początku  wymiany zostały przeprowadzone przez doświadczoną moderatorkę i germanistkę panią Małgorzatę Urlich – Kornacką, warsztaty teatralne, które przyczyniły się do przełamania pierwszych lodów, integracji grupy, a przede wszystkim wprowadziły młodzież w tematykę projektu, tj. bajki, gra teatralna i co najważniejsze- dobrą zabawę. Po południu 16 maja grupa udała się najpierw do Muzeum Wsi Opolskiej, a potem na spacer ulicami Opola.

17 maja był dniem w naszym gimnazjum. Po śniadaniu uczniowie przyjechali do Lewina Brzeskiego i po przywitaniu przez panią dyrektor Zuzannę Gwarys mieli okazję aktywnie uczestniczyć

w zajęciach z techniki pod opieką pani Anny Dobrowolskiej – Urbanek i w lekcji fizyki, przygotowanej przez panią Agnieszkę Adamską, podczas której wykonywali różne ciekawe doświadczenia.

Następnie w małych grupach uczniowie niemieccy zostali oprowadzeni przez polskich uczestników wymiany po naszym gimnazjum. Wykonaliśmy w tym dniu również pamiątkowe zdjęcie wymiany 2017, które zostało wręczone wszystkim uczestnikom na pożegnanie.  Zostało ono również zamieszczone  na stronie internetowej  radia Park, którego  redaktor, pan Piotr Mrówka, towarzyszył nam podczas zajęć i przeprowadził wywiad z kilkoma uczestnikami projektu. W tym dniu odbył się w mieszanych grupach turniej sportowy,  uczniowie grali w tzw. „zbijaka”- zmodyfikowaną grę w „dwa ognie”. Pomysł takiego turnieju wyszedł ze strony naszych gości z Lauterecken.

Wieczorem uczniowie rozpoczęli pracę nad projektem; planowali  i rozpisywali w języku polskim, niemieckim i angielskim swoje role. Wieczory były wspaniałą okazją do wspólnych rozmów i zajęć na powietrzu, np. do  gry w piłkę na stadionie miejskim w Brzegu.

18 maja  młodzież udała się pociągiem do Wrocławia.  Pod opieką sprawdzonej przewodniczki, pani Małgorzaty Urlich – Kornackiej,  uczniowie zwiedzili rynek wrocławski, po czym otrzymali zadanie w ramach gry miejskiej, które wykonali brawurowo, oczywiście znowu w mieszanych grupach. Po powrocie pociągiem z Wrocławia i chwili odpoczynku, należy tu podkreślić , że przez wszystkie dni wymiany towarzyszyła nam cudowna, słoneczna pogoda, młodzież podjęła się dalszej pracy nad projektem.  Tego wieczoru także nie zapomnieli o wspólnej grze w piłkę.

19 maja był ostatnim dniem wymiany. Po śniadaniu i opuszczeniu przez uczestników schroniska, udaliśmy się na zwiedzanie Brzegu. Polscy uczniowie w ramach przygotowań do wymiany wyszukali najważniejsze i najciekawsze informacje dotyczące zabytków Brzegu. I tak nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Zamku Piastów Śląskich i kościoła Św. Krzyża. Udaliśmy się również na most na Odrze, gdzie opowiedziano nam o powodzi z  roku 1997 i o wykonanych później inwestycjach. Następnie przeszliśmy pod Ratusz, kamienice w rynku i pod kościół Św. Mikołaja, gdzie p. Susanne Bender, jako nauczycielka sztuki , zwróciła uwagę  uczniów na charakterystyczne elementy architektury. Po zwiedzaniu Brzegu cała grupa udała się autokarem do gimnazjum w Lewinie Brzeskim.

Na uroczystym, pożegnalnym obiedzie, na którym gościliśmy przedstawiciela gminy pana Marka Nowaka, była kolejna okazja do podziękowań wszystkim zaangażowanym w realizację projektu i dzięki którym projekt ten udało się z sukcesem zrealizować. Zarówno strona niemiecka jak i polska podkreśliły finansowe wsparcie, które uzyskały od Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży.

W tym miejscu gorąco podziękowano nauczycielom gimnazjum w Lewinie Brzeskim za pomoc w organizacji wymiany 2017. Powodzenie tej wymiany zawdzięczamy oddanej pracy pań Zuzanny Gwarys, Ewy Tabian – Kania, Krystyny Pańpuch, Anny Dobrowolskiej – Urbanek, Agnieszki Adamskiej, Ewy Sierakowskiej, Ewy Jas, Jolanty Łuczyńskiej, pana Adama Dziaska, księdza Tomasza Bӓckera, i koordynatorce projektu Gabrieli Eisele.

Po tych ciepłych słowach uczniowie udali się na podwieczorek, a zaraz po nim zaprezentowali przygotowane w ramach projektu wymiany  sceny z bajek. Radości i dobrej zabawy było co nie miara. Wszystkie grupy przygotowały swoje prezentacje teatralne na podstawie historii znanych z dzieciństwa, np. Kot w butach, Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Królewna Śnieżka i inne.

Po prezentacji i wymianie drobnych upominków nadszedł czas pożegnania. I tu trzeba przyznać, takiego pożegnania jeszcze nie było. Ostatnia wymiana telefonów, e-maili, łzy smutku, uściski, zapewnienia o ponownym spotkaniu, płacz i to co było niesamowite – nasi niemieccy przyjaciele nie chcieli wcale wsiadać do autobusu i wracać do domu. „Chyba było im tu tak dobrze?”- dopytywała pani dyrektor Gwarys.

- Tak -  usłyszeliśmy w odpowiedzi.

I chyba o to chodzi, aby w obcym, choć sąsiednim kraju, czuć się jak u siebie w domu.

Myślę, że uczniowie i kadra nauczycieli postarali się i osiągnęli zamierzony cel.

Autobus z naszymi gośćmi wyruszył  z ponad półgodzinnym opóźnieniem w kierunku Niemiec.

„Na wymianie spędziłyśmy niezapomniane chwile. W  czasie wolnym graliśmy i bawiliśmy się wspólnie.  Poznałyśmy wspaniałe osoby”